stary akumulator

Akumulator samochodowy działa sprawnie przez około 4-6 lat. Przy odpowiednim serwisowaniu okres ten może być nieco dłuższy, w końcu jednak przychodzi moment, gdy bateria nie nadaje się do dalszego użytkowania. Co należy z nią wtedy zrobić?

Jak obchodzić się ze zużytym akumulatorem?

W przypadku, gdy samochód nie jest jeszcze tak stary, by oddać do go skupautzagotowke.net, wskazana jest wymiana akumulatora na nowy. Tego starego nie wolno jednak wyrzucić do pojemnika na odpady komunalne, nawet gdy jest to pojemnik na tworzywa sztuczne i metale. Zawartość akumulatora to niebezpieczne dla środowiska i ludzi substancje: kwas siarkowy oraz pierwiastki ciężkie (ołów, kadm, rtęć), które muszą zostać odpowiednio zutylizowane.

Właśnie ze względu na ten skład nie zaleca się samodzielnego rozbierania akumulatora i wylewania jego zawartości do wody czy na ziemię, trzeba też zwrócić uwagę na to, jak akumulator jest magazynowany i transportowany, ponieważ podczas tych czynności również może dojść do uszkodzenia baterii i tym samym do skażenia środowiska.

Gdzie oddać stary akumulator?

Niesprawne akumulatory nie są tak zupełnie bezużyteczne, ponieważ można odzyskać większość surowców, z jakich są one zbudowane. Recyklingiem zajmują się wybrane placówki, posiadające odpowiedni sprzęt do bezpiecznej utylizacji toksycznych materiałów.

Wygodnym rozwiązaniem jest zostawienie zużytego akumulatora w sklepie, w którym kierowca kupuje nową baterię – sklep ma obowiązek przyjąć stary akumulator. Stare baterie można też zostawić, bezpłatnie, w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz w innych punktach, jeśli mają one zgodę na zbieranie elektroodpadów.

Razem z wrakiem na złom

Jeśli zużyty akumulator znajduje się w niesprawnym samochodzie, warto pomyśleć o ofercie https://skupautzagotowke.net/skup-aut/proszowice/. Skupy przyjmują auta w każdym stanie i nie ma znaczenia, czy sprzedawany pojazd ma sprawny akumulator, czy nie. Są też skupy przyjmujące same akumulatory, ale musi to być placówka działająca legalnie, która pozbywa się niepotrzebnych materiałów w sposób legalny, bez szkody dla środowiska naturalnego.

5/5 - (2 votes)

Zobacz także