Mimo różnych metod kradzieży, złodzieje opierają się na schematach – można mniej więcej wyróżnić punkty wspólne dla różnych przypadków. Dziś zobrazujemy jak mniej więcej przebiega ten proceder, na co zwracać uwagę oraz jak skutecznie zabezpieczyć auto przed kradzieżą.
1. Obserwacja auta przed kradzieżą
Spis treści
W zależności od metody trwa ona dłużej lub krócej, jednak zawsze jest obecna. Czas jest tutaj uzależniony od tego gdzie znajduje się auto oraz jaką metodę kradzieży wybierze złodziej. W przypadku szybkich metod, takich jak kradzież na walizkę czy na gameboya, obserwacja zazwyczaj trwa krócej. Wystarczy, że właściciel oddali się wystarczająco od auta, a wspólnik, który za nim pójdzie da sygnał, że jest bezpiecznie. Walizka i gameboy potrafią ukraść auto w kilkadziesiąt sekund, tak więc gdy właściciel wraca, jedyne co może zobaczyć to puste miejsce parkingowe.
Za to dłuższej obserwacji wymaga kradzież auta metodą na lawetę. W końcu, jeśli właściciel zobaczyłby, że jego auto jest odholowywane z parkingu, mógłby mieć obiekcję. Tutaj złodzieje obserwują auto zazwyczaj kilka dni, szczególnie jeśli stoi w niestrzeżonej przestrzeni. Jeśli w przeciągu tego czasu, kiedy monitorują stan auta o różnych porach, nie zobaczą właściciela, podejmują ryzyko i wzywają lawetę.
Wniosek z tego jest dosyć prosty – zawsze, gdy zostawiasz gdzieś auto, rozejrzyj się wokoło czy akurat nikt podejrzanie Ci się nie przygląda lub za Tobą nie idzie. Natomiast jeśli zostawiasz auto na dłużej w niestrzeżonej przestrzeni, koniecznie co jakiś czas sprawdzaj czy wszystko z nim w porządku, ewentualnie zmieniaj miejsce postoju. Jeśli akurat nie możesz tego zrobić, poproś kogoś o pomoc w doglądaniu samochodu.
2. Czujesz że masz ogon? To może być złodziej!
Kilka z metod kradzieży aut wymaga tego, by złodziej był blisko Ciebie. W przypadku kradzieży na walizkę, przekazuje sygnał z kluczyka do drugiej walizki, a w przypadku gameboya wspólnik może pilnować czy przypadkiem nie wrócisz po coś do auta. Nawet w wypadku tak tradycyjnej metody jak kradzież kluczyków złodziej musi być bardzo blisko, by móc je ukraść.
Tutaj wniosek również jest prosty – jeśli czujesz się obserwowany, koniecznie rozejrzyj się dyskretnie i sprawdź czy ktoś Ci się nie przygląda. Jeśli zauważysz człowieka z walizką w ręku, który podąża za Tobą od samego wejścia do centrum handlowego, dworca czy innego podobnego miejsca, koniecznie miej go na oku – to może być złodziej.
3. „Ostygnięcie auta” – ostatni dzwonek do odzyskania w całości!
Po kradzieży, elementem wspólnym dla większości kradzieży jest pozostawienie auta do tzw. Ostygnięcia. Złodzieje robią to, aby sprawdzić czy w aucie nie ma dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych – jeśli są, prawdopodobnie w ciągu kilkunastu godzin koło auta pojawią się osoby z ekipy poszukiwawczej lub policja. W czasie ostygnięcia, złodzieje doglądają auta, sprawdzając jednocześnie czy nikt mu się nie przygląda.
W wypadku, gdy samochód jest pozostawiony do ostygnięcia, to zazwyczaj ostatni dzwonek, by odzyskać go w całości – następnym krokiem jest wywiezienie go do miejsca, w którym zostanie rozebrane na części.
4. Wypróbuj skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe!
W obliczu tych wszystkich faktów, warto zabezpieczyć swoje auto dodatkowym systemem antykradzieżowym, który może być pomocny przy każdym z elementów kradzieży. Wybierając je, koniecznie zwróć uwagę na skuteczność – pod tym względem najlepszym rozwiązaniem jest system lokalizacji radiowej. Na ten moment wynosi on 98%, a większość aut jest odzyskiwana w 24 godziny po zgłoszeniu kradzieży.
Lokalizacja radiowa to kilka urządzeń montowanych w aucie, które są uśpione do momentu zgłoszenia kradzieży. Gdy właściciel zauważa, że jego auto zniknęło, urządzenie zostaje aktywowane, a ekipa poszukiwawcza we współpracy z policją odzyskuje pojazd. Dodatkowo, system posiada takie funkcje jak dodatkowy alarm lub alert odholowania, więc jeśli ktoś ruszy Twój pojazd bez Twojej zgody, zostaniesz o tym poinformowany za pośrednictwem SMS-a. maila lub powiadomienia w aplikacji mobilnej.
Złodzieje nie mają jeszcze odpowiedzi na system lokalizacji radiowej pojazdów po kradzieży – warto z niego korzystać, z uwagi na jego wysoką skuteczność. Dodatkowe opcje, jak alarm czy opcje monitoringu auta to również dobre powody, by go sprawdzić.