Jak rozpoznać i uniknąć zasiarczenia akumulatora? Zasiarczenie akumulatora powstaje w wyniku oddziaływania dwóch czynników. Aby doszło do tego zjawiska, musi pojawić się miejscowa, krystaliczna mikroforma siarczanów ołowiu, oraz zmiana gęstości elektrolitu. Najczęściej ma to miejsce w przypadku, gdy akumulator pozostaje rozładowany przez dłuższy okres czasu, między innymi w czasie sezonowego – najczęściej zimowego – długotrwałego postoju pojazdu. W momencie wytrącania się siarczanów dochodzi do narastającej odporności materiału aktywnego, który wykazuje coraz gorszą zdatność do ponownego naładowania.
Jak rozpoznać i uniknąć zasiarczenia akumulatora?
Spis treści
Cechą charakterystyczną zasiarczonego akumulatora jest napięcie spoczynkowe poniżej 12V, zagęszczenie elektrolitu nie przekraczające 1,10kg/l oraz nierzadko biały kolor substancji przewodzącej. Tak uszkodzone urządzenie nie przyjmuje prądu ładowania, i jednocześnie wykazuje znaczny wzrost temperatury w trakcie tego procesu. Zasiarczenie akumulatora jest procesem nieodwracalnym, trwale go uszkadzającym i skracającym jego żywotność nawet o 75%. Z tego powodu warto odpowiednio zadbać o akumulator, unikając dzięki temu zniszczenia baterii.
Jak uniknąć zasiarczenia akumulatora?
Podstawową odpowiedzią, jak uniknąć zasiarczenia akumulatora, jest niedopuszczanie do jego całkowitego rozładowania. Nie należy pozostawiać włączonych urządzeń elektrycznych – takich jak oświetlenie, radio czy kamera samochodowa – w momencie, gdy silnik jest zgaszony, i akumulator nie może samoistnie się ładować. Jeżeli przypadkowo zostawimy włączone na całą noc światła w samochodzie, rano może się okazać, że całkowicie zużyły one energię z akumulatora. Jeśli planujemy dłuższe przestoje samochodu, warto co kilka dni podejść i na kilkanaście minut włączyć zapłon pojazdu, umożliwiając systematyczne podładowywanie się baterii.
Czy można odsiarczyć akumulator?
Istnieje możliwość odsiarczenia uszkodzonego akumulatora. Całkowita naprawa baterii niestety nie jest możliwa, jednak odsiarczenie umożliwia jej częściową regenerację. Należy być przygotowanym, że w niektórych przypadkach odsiarczenie może przywrócić zaledwie kilka procent sprawności akumulatora, a zawsze będzie to poniżej 25% jego maksymalnej mocy.
Zanim przystąpimy do odsiarczenia, należy upewnić się, że nasz akumulator jest całkowicie rozładowany – jest to niezbędne, by cały proces był skuteczny. Pierwszą metodą jest zastąpienie elektrolitu wodą destylowaną. Dzięki parokrotnemu ładowaniu do pełna, woda odparowuje, a jej resztki powinny spłynąć, jeśli pozostawimy sprzęt otworami do dołu przynajmniej na kilka godzin, w ciepłym i suchym miejscu. Po całkowitym wysuszeniu, uzupełniamy ponownie akumulator w elektrolity o prawidłowej gęstości.
Możemy także wypróbować drugiego sposobu, do którego niezbędny będzie prostownik półokresowy. Tego typu inteligentne urządzenie jest wyposażone w mikroprocesor, który oferuje tryb odsiarczania akumulatora, samodzielnie dobierając parametry ładowania, zapobiegające ponownemu zasiarczeniu, oraz zapewniające bezpieczeństwo i efektywność całego procesu. Odsiarczanie inteligentnym prostownikiem jest możliwe w momencie częściowego wyładowania baterii, i polega na jej pulsującym ładowaniu, pozwalając przedłużyć żywotność akumulatora.