Centra - producent akumulatorów z Poznania
Centra - producent akumulatorów z Poznania

W jaki sposób zdobyć uznanie na świecie i rozpoznawalność marki równoznaczne z kojarzeniem jej z wysoką jakością produktu? Długoletnia tradycja i idące z nią w parze udoskonalenia, niezawodność – oto przepis na udany, wieloletni biznes. Bez wątpienia taki opis pasuje firmy Centra, jednego z najbardziej znanych producentów akumulatorów.

Centra – producent akumulatorów z Poznania

Od małej fabryki baterii do masowej produkcji akumulatorów – taką drogę musiała przebyć poznańska firma Centra. Obecnie producenci najbardziej znanych marek samochodowych doceniają polski produkt za jego wysoką jakość i dopracowanie w najmniejszym szczególe. Firma posiada bogatą historię, która finalnie doprowadziła go do tego miejsca, w którym obecnie się znajduje.

Jak to się zaczęło?

Historia powstania firmy sięga 1910 roku. Wtedy to mieszkaniec Berlina polskiego pochodzenia Andrzej Kaczmarek otworzył malutką fabrykę baterii. W 1919 roku (czyli po odzyskaniu niepodległości przez Polskę), przeniósł on produkcję do Poznania. Na początku produkt był tworzony pod inną nazwą, jednak od 1925 roku firma zadebiutowała pod nazwą Centra. 

Firma rosła w siłę i z roku na rok stawała się liderem na rynku. Przez cały czas dążono do udoskonalania wykorzystywanych w produkcji technologii. Nieustannie monitorowano rynek motoryzacyjny, aby produkcja była zgodna z jego potrzebami.

Na przestrzeni lat  (m.in. na zmiany polityczne zachodzące w Polsce) przedsiębiorstwo ulegało wielu przekształceniom. Jednym z nich było utworzenie w latach 70. Zjednoczonych Zakładów Elektrochemicznych Centra wskutek połączenia z poznańskimi Zakładami Elektronicznymi ALCO – jest to moment rozpoczęcia współpracy z Fiatem. Później, w 1993 roku Zakłady Elektrochemiczne przeobrażono w CENTRA S.A. w Poznaniu, będącą spółką skarbu państwa.

W 1994 r. przedsiębiorstwo ulega prywatyzacji, a następnie zostaje kupione przez koncern EXIDE Corporation, amerykańskiego potentata w branży produkcji akumulatorów. 

Firma jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych przedsiębiorstw w Poznaniu i pewnego rodzaju wizytówką tego miasta.

W jaki sposób wykorzystuje się produkty poznańskiej firmy?

Poznańska firma posiada szeroką ofertę akumulatorów przeznaczonych do różnego typu pojazdów. Zarówno w tradycyjnych jak i nowoczesnych modelach znajdą one zastosowanie. Wyróżnia się dwie grupy tworzonych akumulatorów:

  • Akumulatory Centra Tradycyjne – w tym modele Standard, Plus i Futura (dla tradycyjnych układów napędowych)
  • Akumulatory Centra Start-Stop – w tym modele AGM i EFB ( dla samochodów posiadających system start – stop)

Te produkty idealnie sprawdzają się w samochodach osobowych. Z kolei do pojazdów ciężarowych, maszyn budowlanych czy rolniczych produkowane są:

  • Strong Pro HVR
  • Power PRO
  • AGRI

Dlaczego warto wybierać produkty firmy Centra?

Poznańska firma posiada wieloletnią tradycję i związane z nią doświadczenie w zakresie produkcji akumulatorów. Bacznie obserwując potrzeby rynku, dopasowuje do nich swoje produkty. Przedsiębiorstwo wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, dzięki którym ich akumulatory cieszą się długoletnią niezawodnością. 

Firma Centra niewątpliwie zapisała się na kartach historii motoryzacji. Początkowo doceniana na polskim rynku, wykorzystywana w Syrenach, Warszawach i Starach, z biegiem czasu rozszerzyła swoją sławę na cały świat. Obecnie produkty tej firmy doceniają takie koncerny jak Toyota, Alfa Romeo, Dacia, Nissan, BMW i wielu innych, których pojazdy są jednymi z najczęściej kupowanych. Przedsiębiorstwo z Poznania znalazło się również wśród 500 największych polskich przedsiębiorstw według tygodnika „Polityka”.

Na czym polega fenomen firmy Centra? Można powiedzieć, że na wierności. Dokładniej – na wierności tradycji i dobrej jakości oraz pasji. Mimo zmieniającego się rynku, przedsiębiorstwo nieustannie dąży do dostosowywania swoich akumulatorów do niego. Wykorzystuje przy tym najnowocześniejsze technologie i materiały, co doceniają klienci na całym świecie. Znak firmowy poznańskiego przedsiębiorstwa to gwarancja długoletniej niezawodności.

 

 

4,3/5 - (51 votes)

Zobacz także