Akumulator

Samochody dla coraz większej ilości osób stają się głównym źródłem transportu. W takiej sytuacji niezwykle duże znaczenie ma ich niezawodność, bezpieczeństwo, oraz utrzymanie ich w dobrym stanie. W spełnieniu tych potrzeb na pewno pomoże dobry akumulator, szczególnie w zimniejszych miesiącach roku, dlaczego jest on taki ważny?

Za co odpowiedzialny jest akumulator?

Akumulator w aucie odpowiedzialny jest za dostarczenie energii elektrycznej, podczas kiedy silnik jest zgaszony. Będzie on więc odpowiedzialny, za zasilenie wszelkich świateł, czujników i systemów tak długo, jak nie uruchomimy silnika. Dodatkowo akumulator odpowiada za sam rozruch, dzieje się tak, ponieważ zasila on rozrusznik, który jest elementem odpowiadającym za odpalenie auta. Można wyróżnić kilka różnych rodzajów akumulatorów, które różnią się specyfikacją zależnie od pojazdu, natomiast ich zadanie zawsze jest takie samo.

Dlatego niska temperatura może być problematyczna?

Niska temperatura wpływa na pracę akumulatora na dwóch płaszczyznach. Pierwszą jest przyśpieszone samo rozładowanie. Należy pamiętać, że każdy akumulator wraz z czasem „traci” zmagazynowaną wewnątrz energię elektryczną. Im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym szybciej zachodzić będzie ten proces. Drugi efekt niskiej temperatury to zmniejszona skuteczność ładowania akumulatora, niskie temperatury będą powodowały nie tylko zmniejszoną skuteczność ładowania, ale również w skrajnych przypadkach mogą uniemożliwić pełne naładowanie urządzenia. Markowe nowoczesne akumulatory samochodowe wyposażone są jednak w technologie, które umożliwiają minimalizację negatywnych skutków niskich temperatur, dlatego warto wybierać urządzenia markowe, w celu uniknięcia problemów.

Kłopoty związane ze złym akumulatorem.

Nieodpowiedni akumulator samochodowy to również możliwość licznych problemów. Pierwszym i najbardziej dotkliwym będzie na pewno niemożność uruchomienia pojazdu. Rozrusznik do pracy wymaga naładowanego i sprawnego akumulatora, szczególnie zimą, kiedy gęsty olej dodatkowo zwiększa opory w silniku i sprawia, że uruchomienie jednostki staje się jeszcze trudniejsze. W takiej sytuacji stary lub niewłaściwy akumulator, po prostu nie da możliwości uruchomienia silnika. Drugim problemem może być całkowite wyładowanie się auta zostawionego na dłuższy czas zaparkowanego poza garażem. W takiej sytuacji niemożliwe będzie otworzenia auta kluczykiem, ale również, może prowadzić do problemów nawet po wymianie/naładowaniu akumulatora. Z czego to wynika? Nowoczesne auta poosiadają wiele systemów i czujników wymagających do działania energii elektrycznej, kiedy przez dłuższy czas pozostają bez zasilania, po ponownym go dostarczeniu mogą sygnalizować liczne błędy do komputera pokładowego. W takiej sytuacji niemożliwe może być, chociażby uruchomienie auta, bądź jazda nim. Konieczna stanie się wizyta u mechanika, która w związku z uziemionym autem, będzie wymagała skorzystania z lawety. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby wybrać, dobre akumulatory samochodowe, odporne na niskie temperatury.

5/5 - (1 vote)

Zobacz także