Czym uzupełniać akumulator i jak sprawdzić poziom elektrolitu?
Czym uzupełniać akumulator i jak sprawdzić poziom elektrolitu?

Czym uzupełniać akumulator i jak sprawdzić poziom elektrolitu? Zazwyczaj kierowcy przypominają sobie o posiadaniu w samochodzie akumulatora zazwyczaj jesienią lub zimą. Najczęściej sytuacja ta ma miejsce, kiedy akumulator odmawia posłuszeństwa, a samochód nie chce odpalić. Co ciekawe, to właśnie latem zapobiec można powstaniu usterek akumulatora, dlatego warto dowiedzieć się, czym uzupełniać akumulator i jak uzupełnić poziom elektrolitu. 

Dlaczego poziom elektrolitu w akumulatorze jest tak ważny?

Poziom ten może znacznie się obniżyć, kiedy samochód przemierza drogi w wysokich temperaturach. To w tym momencie parowanie wody z elektrolitu jest największe, dlatego warto zadbać o ego prawidłowy poziom. Czym uzupełniać akumulator? Pod żadnym pozorem do akumulatora nie dolewa się żadnych kwasów. Nie należy także dolewać wody, jeżeli nie jest to woda destylowana. Niski poziom elektrolitu prowadzi do jego zwiększonej kwasowości, natomiast efektem jest zasiarczony akumulator. Może to spowodować jego całkowitą destrukcję. 

Jak sprawdzić poziom elektrolitu w akumulatorze ołowiowym?

W przypadku akumulatorów bezobsługowych problem ten znika, gdyż parowanie wody jest tak niewielkie, że prędko nie doprowadzi do zasiarczenia akumulatora. Niestety sytuacja przedstawia nieco bardziej skomplikowanie w akumulatorze ołowiowym. Sprawdzanie poziomy elektrolitu nie musi być jednak trudne, gdyż obecnie akumulatory takie zabezpieczone są w specjalny miernik, który ukazuje poziom elektrolitu. Dzięki temu widać maksymalny i minimalny próg jego zawartości w akumulatorze. Jeżeli zastanawiasz się, czym uzupełniać poziom elektrolitów, konieczne jest dolanie wody, jednak należy pamiętać, że ma to być woda destylowana. Każdy inny rodzaj cieczy może doprowadzić do całkowitej destrukcji akumulatora i innych podzespołów samochodu.

Na co należy zwrócić uwagę podczas uzupełniania poziomu elektrolitu?

Jeżeli już wiesz, czym uzupełniać poziom elektrolitów, musisz również wiedzieć, że w momencie dolewania wody do akumulatora warto przyjrzeć mu się nieco bliżej i wnikliwiej. W tym momencie warto zwrócić szczególną uwagę na jakość zacisków. Jeżeli są zabrudzone, nie należy przeprowadzać procesu czyszczenia pochopnie, gdyż nawet niewielki błąd może skutkować poważnymi konsekwencjami w podzespołach elektronicznych. Jeżeli więc nie masz doświadczenia w kwestiach związanych z akumulatorem, wówczas poproś o pomoc mechanika. Chociaż brudne klemy nie są jakimś poważnym problemem, w przyszłości mogą doprowadzić do wielu szkód w samochodzie oraz do kosztownych napraw. Akumulator jest w samochodzie niezwykle ważny, dlatego należy obchodzić się z nim w sposób umiejętny i odpowiedzialny. Dzięki temu jego żywotność wzrośnie. 

4,8/5 - (33 votes)

Zobacz także