Akumulator to jeden z kluczowych elementów każdego samochodu. Kupując go, warto upewnić się więc, że jest on pełnowartościowym produktem. Jednym z parametrów, na który z tego powodu warto szczególnie zwrócić uwagę, jest jego data produkcji. Dlaczego to takie istotne i jak to zrobić?
Jakie funkcje pełni akumulator?
We współczesnych samochodach wypełnionych elektroniką urządzenia te spełniają wiele istotnych zadań. Podstawowym jest oczywiście zasilanie rozrusznika, który uruchamia silnik. Bez niego niemożliwe byłoby więc odpalenie auta. Jednak to dopiero początek długiej listy.
Akumulatory zasilają bowiem wszystkie elementy pojazdu potrzebujące prądu do działania. Może to być komputer sterujący silnikiem, sterowniki poszczególnych układów na przykład tych odpowiadających za bezpieczeństwo jak ESP i ABS, pompa paliwa, klimatyzacja lub oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Dodatkowo po wyłączeniu silnika ich praca wcale się nie kończy. Wtedy dostarczanie prądu jest potrzebne do zasilania między innymi alarmu, zegara i centralnego zamka.
Jak odczytać datę produkcji akumulatora centra?
Sklepy sprzedające akumulatory nie zawsze zamawiają je na bieżąco, czasami magazynują większe ich ilości i sprzedają towar później. Zdarza się również, że hurtownie dostarczają sprzedawcom urządzenia, które leżały długo na półkach. W obu przypadkach efekt jest ten sam, nieświadomy kupujący może otrzymać produkt wyprodukowany dwa, a nawet trzy lata przed datą sprzedaży. Dlaczego jest to niekorzystne?
Istnieje bowiem ryzyko, że z powodu bezczynności i braku ładowań przez ten okres będzie miał on niższą zdolność rozruchową niż model zupełnie nowy. To najważniejszy parametr akumulatorów samochodowych określający ich zdolność do rozruchu zimnego silnika. Im ta wartość jest niższa, tym większe prawdopodobieństwo problemów z odpaleniem auta, szczególnie w trudnych warunkach, na przykład podczas zimy.
Kup części samochodowe w UCANDO >> Sprawdź ofertę
Takie urządzenie może mieć także krótszą od zakładanej żywotność. Sprawdzenie daty produkcji akumulatora Centra pozwoli na uniknięcie tych problemów i upewnienie się, że kupowany przez nas produkt jest zupełnie nowy. Właśnie dlatego warto sprawdzić ją przed zakupem urządzenia. Jak można to zrobić?
Gdzie na akumulatorze jest data produkcji?
Oznaczenia na akumulatorach nie są ustandaryzowane jak na przykład te znajdujące się na oponach. Z tego powodu mogą się one bardzo różnić pomiędzy poszczególnymi producentami. Dodatkowo nie wszyscy umieszczają go na swoich produktach. Jak dowiedzieć się, czy na akumulatorze jest data produkcji? Aby to zrobić, należy najpierw sprawdzić, czy umieszczony został na nim kod produkcyjny.
Jest on kombinacją cyfr i liter lub samych cyfr i składa się najczęściej z 7-10 znaków. Szukać go należy na obudowie akumulatora i to w nim zaszyfrowana jest data produkcji. Jego umiejscowienie, jak i sposób zapisu także różnią się w zależności od producenta. Pokazać to można na przykładzie popularnej wśród polskich kierowców marce Centra.
W jej przypadku kod produkcyjny znajduje się na wieczku w prawym górnym rogu. Składa się on z ciągu 7 cyfr i liczb. Jak odczytać datę z Centry? Potrzebna do tego jest tylko pierwsza cyfra informująca o tym, w którym roku wyprodukowano urządzenie. Przykładowo 8 oznacza rok 2018, a 9 to akumulator wyprodukowany w 2019. W przypadku innych marek oznaczeniem roku wyprodukowania może być inny znak kodu produkcyjnego, jednak zasada pozostaje ta sama. Dzięki tej wiedzy każdy kierowca może upewnić się, że kupowany przez niego akumulator jest nowy.