Kiedy należy wymienić akumulator samochodowy?

Akumulator to niezwykle istotna część samochodu osobowego. Dzięki niemu auto ma zasilanie wymagane do rozruchu silnika i posiada odpowiednie zasilanie podczas jazdy. Akumulatory samochodowe nie mają jednak wiecznego życia i pewnego dnia nadejdzie moment, w którym trzeba będzie go wymienić. Kiedy taka chwila następuje?

Do czego służy akumulator samochodowy?

Akumulator pełni rolę banku energii w samochodzie. Przechowuję on energię chemiczną, którą można znaleźć w elektrolicie. Gdy wymagany jest prąd przetwarzana ona jest na energię elektryczną i zasila systemy oraz osprzęt silnika taki jak na przykład rozrusznik. Bez akumulatora samochodowego niemożliwy byłby rozruch silnika, gdyż alternator produkujący energię elektryczną nie ma możliwości działania podczas postoju.

Akumulator jest wymagany również podczas jazdy. Alternator nie ma zazwyczaj wystarczającej mocy, by zasilać wszystkie systemy. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że w razie wyłączenia silnika gdy akumulator jest zepsuty lub zbyt mocno rozładowany nie będzie możliwy ponowny rozruch, co może oznaczać nawet zablokowanie ruchliwej drogi i utknięcie w miejscu odległym od domu.

Jakie są najczęstsze usterki akumulatorów?

Usterek akumulatorów samochodowych może być całkiem sporo. Niektóre da się prosto naprawić, lecz inne sprawiają, że nadaje się on tylko i wyłącznie do wymiany. Najprostsze w naprawie może być rozładowanie. Gdy jest on lekko rozładowany i nie zapewnia wystarczająco energii do zasilenia rozrusznika wystarczy tak naprawdę lekkie podładowanie go za pomocą kabli i innego samochodu. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z prostownika, który pozwoli na doładowanie baterii w swoim garażu czy też domu. Nieco gorzej jest gdy akumulator zostanie głęboko wyładowany. Wtedy doładowanie go może wymagać zakupu bardzo dobrego prostownika, bądź bardzo długie ładowanie za pomocą kabli oraz innego auta osobowego.

 

Gdzie kupić akumulator samochodowy?

Gdy musimy zakupić nowy akumulator samochodowy niezwykle ważne jest, by znaleźć odpowiedni sklep. Polecamy sklep motoryzacyjny Syntol w Kielcach, który posiada nie tylko bardzo bogaty asortyment, który pozwoli na spory wybór wśród akumulatorów samochodowych, ale też ma wykwalifikowaną obsługę, która zapewni odpowiednie doradztwo, dzięki czemu będzie można zakupić najlepszy akumulator dla swojego samochodu osobowego.

Jakie są najczęstsze powody do wymiany akumulatora?

Akumulator nie zawsze da się naprawić. Bardzo często nadaje się on tylko i wyłącznie do wymiany. Kiedy tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Mowa tu o sytuacjach, w których naładowanie go jest niemożliwe lub nie przekazuje on energii. Bardzo często baterii nie naładujemy już, gdy zostanie ona zbyt mocno rozładowana i stan ten nie zostanie zmieniony przez zbyt długi okres. Dzieje się tak dlatego, że ogniwa mogą zostać zasiarczone lub będzie tak zimno, że elektrolit po prostu zamarznie. Bardzo możliwe jest także, że elektrolit wycieknie z akumulatora, gdy ten nie będzie płasko ułożony. Problematyczne może być również zabrudzenie akumulatora. Zanieczyszczenia mogą bowiem doprowadzać do zwarć.

4,7/5 - (4 votes)

Zobacz także