Wytwarzanie wyrobów z metalu

Obróbka mechaniczna metali to sposób na zmianę kształtu i wymiaru danego przedmiotu, który został wykonany z metalu. Obecnie do wytwarzania wyrobów metalowych poprzez obróbkę mechaniczną wykorzystywane są bardzo różne rodzaje narzędzi i maszyn. Do tych, które mają bardzo szerokie zastosowanie zalicza się giętarki do rur.

Do jakich pracy wykorzystywane są giętarki?

Giętarki do rur należą do sprzętów, które wbrew nazwie mogą zostać wykorzystane nie tylko do gięcia rur. Bardzo często są one wykorzystywane także do gięcia prętów, płaskowników i różnego rodzaju profili stalowych. Plusem giętarek do rur jest nie tylko to, że można je wykorzystać do obróbki dużej ilości metalowych półfabrykatów, ale także to, że giętarki do rur świetnie sobie radzą z gięciem elementów wykonanych z różnych metali.

Można je wykorzystać zarówno do kształtowania cienkościennych rur metrycznych i calowych, jak również do kształtowania półfabrykatów wykonanych z aluminium czy miedzi. Giętarki do rur znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle. Korzystają z tych urządzeń także ślusarze, instalatorzy wykonujący instalacje cieplne czy wodociągowe. Są niezbędne także przy wytwarzaniu metalowych elementów ozdobnych.

Różne rodzaje giętarek

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych rodzajów giętarek do rur. W efekcie każdy może wybrać taką, która jest idealnie dopasowana do jego potrzeb. Poszczególne rodzaje giętarek mogą bowiem zostać wykorzystane do wykonywania bardzo różnych rodzajów gięć. Do giętarek cieszących się dużą popularnością zalicza się ręczne giętarki do rur. Giętarki te różnią się między sobą między innymi sposobem mocowania do powierzchni roboczej. Jedne mocuje się w imadle, inne bezpośrednio do stołu roboczego.

Wśród ręcznych giętarek do rur wyróżnić można między innymi giętarki dźwigniowe i kuszowe. Oprócz giętarek ręcznych na rynku dostępne są także zaawansowane giętarki do rur hydrauliczne. Ten typ giętarek ma zastosowanie głównie w dużych zakładach przemysłowych.

Sprawne wykonywanie prac związanych z mechaniczną obróbką metali ułatwiają dzisiaj różnego rodzaju maszyny i urządzania. Do tych, które są niezbędne w wielu warsztatach, zakładach produkcyjnych, firmach instalatorskich zalicza się giętarki do rur. Dzięki temu, że występują w różnych rodzajach, każdy może wybrać idealnie dostosowaną do potrzeb.

Oceń ten post post

Zobacz także