Prawidłowe napięcie akumulatora
Prawidłowe napięcie akumulatora

Kiedy aura staje się niesprzyjająca, warto sprawdzić stan akumulatora, a zwłaszcza napięcie akumulatora, a także poziom elektrolitu i jego czystości. Dzięki odpowiedniemu dbaniu o baterię w samochodzie właściciel może cieszyć się jego doskonałym działaniem znacznie dłużej. W jaki sposób można sprawdzić, cz akumulator ma dobre napięcie? 

Pomiar napięcia akumulatora- Czyn należy wykonać?

Tak naprawdę napięcie akumulatora można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Jakim przyrządem jednak należy to wykonać? Multimetr to urządzenie elektroniczne, dzięki któremu sprawdzić można bardzo wiele wartości. Zazwyczaj wśród jego funkcji można dostrzec takie, jakie posiada amperomierz, omomierz, czy woltomierz. W przypadku chęci sprawdzenia wartości, jaką jest napięcie akumulatora, warto wiec zaopatrzyć się w takie urządzenie. 

Jak sprawdzić napięcie akumulatora?

Kiedy już weźmiemy do ręki multimetr, będziemy mogli dokonać pomiaru oraz sprawdzić, w jakim stanie jest nasz akumulator w samochodzie, czy motocyklu. Aby rozpocząć proces, należy ustawić tak zwane pokrętło miernika na pomiar napięcia stałego prądu. Warto zrobić to na automatycznym zakresie pomiaru lub też w zakresie 20 V. Następnie poszczególne złączki kabli pomiarowych należy ustawić na odpowiednie gniazda miernika, a końcówki na odpowiednie bieguny. 

Pomiar powinien zostać dokonany na wyłączonym silniku. Warto  tym miejscu podkreślić jednak, że specjaliści są zgodni co do tego, że warto dokonywać tego typu pomiarów w momencie, kiedy od momentu jego wyłączenia minęło 30 minut. Przed dokonaniem jakiegokolwiek pomiaru warto zadbać także o to, aby oczyścić akumulator z ewentualnych zanieczyszczeń. Prawidłowe napięcie spoczynkowe akumulator mieści się w przedziale 12.6-12.8V.

Dlaczego warto dokonywać pomiarów napięcia akumulatora?

Akumulator to jeden z najważniejszych elementów samochodu. Dzięki niemu samochód w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak duże mrozy, czy upały może rozpocząć swoją pracę oraz dowieźć kierowcę i pasażerów w określone miejsce. Dzięki regularnemu sprawdzaniu napięcia akumulatora kierowca może mieć pewność, iż jego bateria samochodowa będzie służyła znacznie dłużej, a szansa szybkiej jej wymiany będzie mała. Będąc regularnym w dbaniu o akumulator, kierowca zyskuje dynamiczne odpalanie samochodu oraz doskonałą moc. 

 

4,1/5 - (14 votes)

Zobacz także