Ładowanie samochodu elektrycznego na parkingu

Ze względu na rosnące zainteresowanie samochodami elektrycznymi w wielu domostwach pojawiły się koncepcje montażu własnej stacji ładowania. Powodem jest niewielka liczba punktów ładowania na terenie naszego kraju (4431 punktów), ale w przeciągu najbliższych kilku lat z pewnością pojawi się zacznie więcej stacji szybkiego ładowania.

Ładowarka do samochodów elektrycznych – rodzaje

Ładowarki są nieodzownym elementem każdego samochodu elektrycznego. Cechują się wysoką trwałością oraz bezpieczeństwem, spełniając przy tym wszystkie najważniejsze normy oraz testy. Występują w formie naściennej i mobilnej. Pierwszy typ jest idealnym przykładem montażu domowego, z kolei ładowarka mobilna sprawdza się przy dłuższej trasie. Dlatego obydwa rozwiązania mogą się doskonale uzupełniać.

Co to wallbox?

Pierwszy wariant nazywany również wallbox montuje się najczęściej przy garażu albo na działce. Przy tej stacjonarnej wersji warto zainwestować w ładowarkę o większej mocy, która pozwoli uzyskać efektywne i wydajne działąnie niż w przypadku ładowania auta za pomocą domowego gniazdka. Ładowarka (https://chargeo.pl/ladowarka-do-samochodu/) Wallbox może zapewnić ładowanie samochodu o sile 22 kW. Jest to ogromna różnica patrząc na moc gniazdka sieciowego osiągającego zaledwie 2,3 kW. 

Jednak sama ładowarka nie zapewni nam tak błyskawicznego naładowania pojazdu. Trzeba upewnić się, czy możliwości naszej energii elektrycznej są w pełni wystarczające na montaż. Ponadto, zanim podejmie się odpowiednie kroki do działania, konieczne jest uzyskanie pozwolenia od zakładu energetycznego w przypadku przeprowadzania specjalistycznych prac technicznych.

Ładowarka naścienna — koszt

Wszystko zależy od naszych preferencji i budżetu, aczkolwiek najlepiej sprawdzą się ładowarki o największej mocy, czyli te o sile 22kW. Średni koszt takiej ładowarki to kwota rzędu 4-5 tys. zł (https://chargeo.pl/). Oczywiście, istnieją jeszcze tańsze, ale zwykle tego typu ładowarki charakteryzują się długim czasem ładowania pojazdów.

Mobilna ładowarka — co wiedzieć?

Jest to drugi wariant ładowarek, który będzie doskonałym rozwiązaniem w dalekich trasach, kiedy nie mamy dostępu do naszej domowej instalacji. Aby rozpocząć ładowanie samochodu, wystarczy jedynie znaleźć gniazdko 230V. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić z niewystarczającej ilości stacji w trakcie drogi. Do tego nie zajmują dużo przestrzeni w samochodzie, a pozwolą czerpać energię tak naprawdę z każdego miejsca.

Oceń ten post post

Zobacz także