downpipe BMW

Downpipe – co to jest i jak działa?

Informacje o downpipe pojawiają się w prasie motoryzacyjnej. Najwięksi miłośnicy tuningu z pewnością znają to pojęcie. Najprościej mówiąc, jest to kawałek rury, której zadaniem jest poprawa parametrów samochodów sportowych. 

Downpipe – co to jest? 

Downpipe to technicznie rzecz biorąc kawałek rury. Nie pozostaje ona jednak bez znaczenia dla samochodu. Jest to element układu wydechowego samochodu, który poprawia jego parametry. Downpipe jest montowany w miejscu odprowadzania spalin. W zależności od modelu samochodu i rodzaju silnika – downpipe BMW montuje się za turbosprężarką lub kolektorem wydechowym. Wykonany jest najczęściej ze stali nierdzewnej. 

Downpipe – jak działa?

Downpipe ma za zadanie zmniejszyć opór powstający podczas wydobycia spalin. Jest to ważne, ponieważ spowolnienie wydobywania spalin wiąże się z tłumieniem pracy silnika. Standardowe rury wydechowe mają porowatą powierzchnię. Korodując, powierzchnia ta staje się jeszcze bardziej porowata. W przeciwieństwie do nich, downpipe ma gładką powierzchnię, dzięki której strumień spalin nie jest blokowany. Stal nierdzewna nie zmieni swoich właściwości z upływem czasu. Przy zastosowaniu downpipe spaliny wydobywają się znacznie szybciej. 

Kształt rury downpipe nie jest przypadkowy. On także wpływa na prędkość uwalniania spalin. Choć kształty mogą wydawać się nietypowe, spełniają one swoje zadanie. Ważne jest, by skonsultować wybór downpipe z ekspertami, ponieważ to właśnie oni wiedzą, jaki kształt dobrać do określonego typu silnika samochodowego.

Czy downpipe może być zamiennikiem katalizatora?

Wymiana rury, przez którą wydobywają się spaliny, wymaga wymontowania niektórych mechanizmów, które były wcześniej w samochodzie, np. katalizator. Czy to bezpieczne? Czy downpipe może być montowany zamiast katalizatora?

Inwestycja w downpipe ma na celu przyspieszenie emisji spalin. Wiąże się to z usunięciem wszelkich elementów, mechanizmów i części, które spowalniają ten proces. Katalizator tłumi pracę silnika i spowalnia wydobycie spalin. Downpipe może powodować wydostanie się części zanieczyszczeń z układu wydechowego. Przekroczenie europejskich norm emisji spalin jest w tym przypadku możliwe, dlatego należy przeprowadzić badanie jakości emitowanych spalin. 

By downpipe pasował do samochodu i stanowił także element dekoracyjny, warto zadbać o jego stronę wizualną. W sklepie https://rm-motors.com/pl/ znajdziesz rury downpipe BMW dopasowane do każdego modelu samochodu. Sprawdź ofertę. 

Oceń ten post post

Zobacz także