Co musisz wiedzieć o akumulatorach? 3 najważniejsze kwestie!

Dobór akumulatora spędza sen z powiek setkom kierowców. Rozpoczęcie zimowego sezonu to dobry czas na przyjrzenie się wyposażeniu pojazdu i zadbanie m.in. o stan i sprawność akumulatora. Na co zwracać uwagę? Jakie marki są gwarancją jakości i najwyższej klasy sprzętu? Kto powinien być odpowiedzialny za dobór akumulatora i gdzie szukać pomocy? Odpowiemy na tych kilka pytań, przedstawiając 3 najważniejsze fakty, o których każdy kierowca powinien pamiętać.

Stan eksploatowanego akumulatora

Każdy kierowca, który myśli nad wymianą akumulatora na nowy lub zastanawia się nad jego sprawnością, powinni przeprowadzić kontrolę. W tym celu można udać się do mechanika samochodowego lub sprawdzić stan akumulatora samodzielnie. Od czego zacząć?

  1. Sprawdź poziom elektrolitu – jeśli poziom jest poniżej prawidłowej wartości, wystarczy dolać wodę destylowaną. Elektrolit powinien pokrywać płytki na około 1 cm.
  2. Użyj areometru, aby skontrolować poziom naładowania urządzenia – wartość wymagana oscyluje wokół 1,28 g/cm3.

Pamiętaj! Kontrola akumulatora powinna odbywać się regularnie, nie tylko wtedy, gdy mija 5 lat od ostatniej wymiany lub gdy doładowanie akumulatora nie przynosi żadnych rezultatów. Jeżeli nie jesteś pewien stanu urządzenia lub nie posiadasz odpowiednich przyrządów – udaj się po poradę do zaufanego serwisu samochodowego. Niestety, ale podczas przeglądów mało który serwis sprawdza stan akumulatora.

Wybór odpowiedniego akumulatora

Po przeprowadzeniu kontroli używanego już akumulatora przychodzi czas na dobór nowego akumulatora. Na rynku motoryzacyjnym do najpopularniejszych producentów należą m.in. Bosch, Centra, Varta, Exide i wiele innych. Poza wyborem odpowiedniej marki kierowca jest również odpowiedzialny za dobór typu akumulatora, tj. żelowego, obsługowego lub bezobsługowego (typ dobiera się zgodnie z tym, który dotychczas posiadaliśmy). Dodatkowo należy sprawdzić parametry – pojemność akumulatora i prąd rozruchowy (wartość którego podana jest w amperach).

W związku z tymi informacjami pada pytanie – gdzie zaopatrzyć się w jakościowy i trwały akumulator? Sklep motoryzacyjny MotoArt posiada bogatą ofertę akumulatorów w Kielcach najpopularniejszych producentów – Varta, Profipower, Bosch, Centra, ZAP czy Exide. Od tego, w jaki sprzęt zainwestujesz, uzależniona jest sprawność i bezawaryjność akumulatora, a także bezpieczeństwo jazdy samochodem. Dodatkowo akumulatory w Kielcach w MotoArt dostępne są w najatrakcyjniejszych cenach na rynku.

O co warto zadbać?

Podczas wizyty w serwisie samochodowym warto zadbać również o sprawdzenie kondycji przewodów elektrycznych i zacisków przed wymianą akumulatora na nowy.

3,7/5 - (3 votes)

Zobacz także