Akumulatory-Exide-Excell
Akumulatory-Exide-Excell

Pod koniec 2014 roku Exide Technologies wprowadziło na rynek nową serię akumulatory Exide Excell. Została ona stworzona w celu sprostania wymaganiom, jakie stawiają nowoczesne samochody. Jakimi udoskonaleniami cechują się te produkty?

Akumulatory Exide Excell

Wersje podstawowe, czyli akumulatory Exide Excell i Classic

Do samochodów ze standardowym wyposażeniem przeznaczone są dwa modele Exide Excell i Classic. Najważniejszym ulepszeniem w nich zastosowanym jest kratka 3DX. Posiada ona kształt rombu i wykonana jest z wysokiej jakości stopów zapewniających lepsze przewodnictwo od standardowych. Te właściwości przekładają się na dłuższą żywotność i większą ilość energii dostarczaną przez Exide Excell.

Dla mocnych silników

Natomiast do samochodów wyposażonych w duże silniki lub w bogate wyposażenie dodatkowe przeznaczony jest model Exide Premium, który jest lepiej przystosowany do ich obsługi niż standardowe akumulatory Exide Excell. Wykorzystano w nim technologię Carbon Boost, która zwiększa jego prędkość ładowania, wydajność i żywotność. W standardowych urządzeniach jednym z często spotykanych problemów jest osadzanie się cząstek siarczanów na płytach ujemnych. Proces ten zachodzi podczas rozładowywania się akumulatora. Przez to zmniejszona jest wydajność ładowania, ponieważ część energii marnowana jest na rozpuszczanie osadzonych siarczanów. Zastosowanie dodatków węglowych pomaga ograniczyć ten problem, ponieważ ich zastosowanie przyspiesza ten proces, przyspieszając jednocześnie samo ładowanie. Dzięki temu jest ono bowiem nawet 1,5 raza szybsze. 

Przystosowane do systemu start-stop

Najnowocześniejszy model to z kolei Exide Start-Stop AGM. Jak sama nazwa wskazuje, jest on przeznaczony przede wszystkim do samochodów z systemem start-stop. Polega on na automatycznym wyłączaniu silnika podczas postoju na przykład przed sygnalizacją świetlną. Ma to na celu ograniczenie spalania paliwa, a co za tym idzie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Tego typu pojazdy stanowią już większość w nowo produkowanych autach. Jednocześnie konieczność częstego zapalania silnika oznacza duże obciążenie dla akumulatora. Stąd wynika potrzeba zastosowania dedykowanych modeli lepiej przystosowanych do pracy cyklicznej niż zwykłe akumulatory Exide Excell.

Akumulatory wspomagające

Uzupełnieniem pozostałych modeli jest Exide Start-Stop Auxiliary, czyli akumulator wspomagający. Jego zadaniem jest zasilanie wyposażenia dodatkowego samochodu i odciążanie w ten sposób akumulatora rozruchowego. Jest to praktyczne rozwiązanie w nowoczesnych samochodach, które posiadają wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną.

4,6/5 - (20 votes)

Zobacz także